Bazı şirketler uzaktan çalışma modeliyle çalışanın tüm ekipmanın bir arada olduğu ortamdan çıkarak evde çalışmaya başlamasıyla, kendini desteksiz hissedebilir. Çünkü, home ofis durumunda işler sanal ortamdan halledilir. Bu süreçte kişinin kendini desteksiz hissetme kaygısını yönetebiliyor olması gereklidir. Çalışanların rahat ve kaygısız şekilde çalışarak verimi arttırabilmesi adında, yönetimlerin sürekli arayarak kontrol etmesi fayda sağlamayacaktır. Bazı konuların zamanında tamamlanamıyor olması çalışanın yeni duruma adaptasyonuyla alakalıdır. Bu durumda esneklik, mentorluk ve destek vermek önemlidir.

Evden çalışırken şirketinize güvenli bir ağ üzerinden bağlanmanız önemlidir. Bu yüzden vpn tarzı programlar kullanılabilir yada şirketinizde firewall varsa vpn özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Bilgisayarınızı korumak için ipuçları
Güvenlik duvarı kullanma
Windows 10 ve Windows 8’de zaten yerleşik bir güvenlik duvarı bulunduğunu ve otomatik olarak açıldığını unutmayın.
Tüm yazılımları güncel tutun
Windows, Microsoft Office ve diğer Microsoft uygulamalarını güncel tutmak için mutlaka Windows Update’deki otomatik güncelleştirmeleri açın. Özellikle tarayıcılar, Adobe Acrobat Reader ve düzenli olarak kullandığınız diğer uygulamalar gibi Microsoft dışı yazılımlar için de otomatik güncelleştirmeleri açın.
Virüsten koruma yazılımı kullanma ve güncel tutma
Windows 10 veya Windows 8 kullanıyorsanız Windows Güvenliği veya Windows Defender Güvenlik Merkezi cihazınıza zaten yüklüdür.
Parolalarınızın korunduğundan emin olma
Nasıl yapacağınızı öğrenmek için Parolalarınızı koruma başlıklı makaleye bakın.
Şüpheli ekleri açmayın veya iletilerdeki olağan dışı bağlantılara tıklamayın.
Bunlar e-posta, tweet’ler, yayınlar, çevrimiçi reklamlar, iletiler veya eklerde görünebilir ve bazen kendilerini bilinen ve güvenilir kaynaklardan geliyormuş gibi gizleyebilir.
Web’e güvenli bir şekilde gözatma
Potansiyel olarak yasa dışı içerik sunan siteleri ziyaret etmekten kaçının. Bu sitelerin çoğu anında kötü amaçlı yazılım yükleyebilir veya kötü amaçlı yazılım içeren indirmeler sunar. Zararlı web sitelerini engellemeye ve zararlı kodun bilgisayarınızda çalışmasını önlemeye yardımcı olabilecek Microsoft Edge gibi modern bir tarayıcı kullanın.
Korsanlıkla ele geçirilmiş materyallerden uzak durma
Güvenilir kaynaklardan gelmeyen akışlardan veya filmler, müzikler, kitaplar veya uygulamaları indirmekten kaçının.

Size ait olmadığı sürece USB veya diğer harici cihazları kullanmayın
Kötü amaçlı yazılımların ve virüslerin yayılmasını önlemek için tüm harici cihazların size ait olduğundan veya güvenilir bir kaynaktan geldiğinden emin olun.
Bu konuda size destek verebiliriz. Bizi arayın.

Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız.